Kam po strednej? Na Trnavskú univerzitu

Trnavská univerzita pozýva do "malého Cambridge" študovať na jednej zo svojich piatich fakúlt: pedagogickej, právnickej, filozofickej, teologickej a na fakulte zdravotníctva a sociálnej práce. Naše akademické tradície siahajú do roku 1635 až do starobylej Trnavy, kde Peter Pázmaň založil novú univerzitu, ktorú sme v roku 1992 - pred tridsiatimi rokmi - obnovili. Momentálne máme viac ako 5 000 študentov a viac ako 32-tisíc absolventov. Prečo začať cestu k múdrosti práve u nás?
Zakotvení v tradícií, ale otvorení dialógu a tolerancii
"Identita a hodnotové zameranie súčasnej Trnavskej univerzity ako vzdelávacej a vedecko-výskumnej inštitúcie sú ukotvené v hodnotách pôvodnej univerzity zo 17. storočia, ale rozvíja ich v súlade s potrebami dnešnej spoločnosti," vysvetľuje dekan teologickej fakulty doc. Jozef Tiňo. V prípade fakulty, na čele ktorej stojí, sa to deje v duchu pluralizmu, ktorý predstavuje otvorenosť pre kritický dialóg a toleranciu k odlišným názorom. "Je to dôležité, pretože v spoločnosti sa často stretávame s deformovaným chápaním pluralizmu ako pasívneho prijímania postojov iných. Len kompetentne vedený kritický dialóg v duchu tolerancie k odlišným názorom môže zabezpečiť, že táto rôznosť názorov vyústi do konsenzu v otázke základného hodnotového systému spoločnosti," dopĺňa J. Tiňo.
Nový program counseling má hlboký sociálny a spoločenský rozmer.
Okrem základov kresťanskej filozofie a katolíckej teológie môžete na teologickej fakulte študovať od nového akademického roka aj counseling, čo je forma sociálnej pomoci a sprevádzania v záťažových situáciách. Tento nový študijný program ocenila aj akreditačná agentúra: "Jedným z príkladov zaujímavých študijných programov je študijný program counseling Trnavskej univerzity zameraný na starostlivosť a sprevádzanie ľudí v núdzi, zdravotne ťažko postihnutých či znevýhodnené a zraniteľné skupiny obyvateľstva ako sú starí ľudia alebo deti. Táto ponuka má hlboký sociálny a spoločenský rozmer. Absolventi budú mať možnosť uplatniť sa v oblasti sociálnej starostlivosti a v sektore zdravotníctva a sociálnych služieb."
Je "nekvalita vysokých škôl na Slovensku" hoax?
Už viac ako rok naši študenti bojujú o zachovanie akademických slobôd a autonómie. Ministerstvo školstva totiž pripravilo novelu vysokoškolského zákona, ktoré podľa názoru našej študentskej obce výrazne okliešťuje to, čím sa univerzita odlišuje od ostatných inštitúcií - svojou nezávislosťou.
Politici pri presadzovaní nového vysokoškolského zákona neváhali paušalizovať a hovoriť o údajnej nekvalite slovenských vysokých škôl. Dovoľujeme si im nenápadne pripomenúť, že Trnavská univerzita je nositeľom Národnej ceny za kvalitu a tiež je oprávnená používať - ako jediná humanitne orientovaná univerzita na Slovensku - označenie „výskumná univerzita“.
O našich absolventov je trvalo vysoký záujem
Slovami dnešnej doby, hoaxy a dezinformácie vyvracia - nie rečami, ale reálnymi výsledkami - dekan fakulty zdravotníctva a sociálnej práce prof. Jaroslav Slaný: "Naši absolventi patrili a patria k tým absolventom slovenských vysokých škôl, o ktorých je skutočne trvalo vysoký záujem – a to jednak preto, že ich profesijné zameranie je vysoko potrebné pre našu spoločnosť – zdravotnícke odbory (ošetrovateľstvo, verejné zdravotníctvo, laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve) a sociálna práca, jednak preto, že úroveň prípravy našich študentov prevyšuje bežnú úroveň na Slovensku. Toto potvrdzuje aj miera nezamestnanosti našich absolventov, ktorá je prakticky nulová. A záujem o nich nie je len na Slovensku, ale vieme, že naši absolventi sú veľmi úspešní aj v zahraničí (Česká republika, Rakúsko, Nemecko a pod.)."
Akademické rebríčky na prvých miestach obsadzujú aj naše ďalšie fakulty: právnická, pedagogická a filozofická. Ako dodáva dekan teologickej fakulty J. Tiňo, "máme tu kompetentných pedagógov a v oblasti vedy a výskumu rozbehnuté kvalitné projekty, v ktorých chceme pokračovať ďalej, a zároveň víziu nových projektov, ktoré plánujeme. Čo je dôležité, sme malá fakulta, ktorá v učebnom procese môže dobre napĺňať jezuitské cura personalis, teda osobný prístup ku každému študentovi."
(Nielen) zdravotnícke novinky
Nielen Trnavská univerzita, ale aj ostatné vysoké školy prechádzajú náročnou akreditáciou a spúšťajú vnútorné systémy riadenia kvality. Každá fakulta žije svojím dynamickým životom a prináša mnoho noviniek, najmä v skvalitňovaní ponuky vzdelávania. Za všetky naše fakulty spomeňme zdravotnícku, na ktorej môžete vyštudovať aj magisterský stupeň v študijnom odbore ošetrovateľstvo. Pribudlo tiež špecializačné štúdium ošetrovateľstvo v pediatrii a starostlivosť o dospelých.
Ako jediní má FZSP spustený bakalársky študijný program rozvoj dieťaťa a štúdium rodiny. "V študijnom programe učíme študentov kreatívne využívať poznatky zo psychológie, pedagogiky, práva, filozofie, pediatrie tak, aby dokázali aplikovať získané vedomosti do výkonu práce s deťmi so zdravotným znevýhodnením, s poruchami správania, deťmi žijúcimi vo vylúčených komunitách alebo v chudobe, žijúcimi s rodičmi so závislosťou, v rodinách, kde sú ohrozené násilím a podobne," približuje prof. J. Slaný.
Tento rok na fakulte zdravotníctva a sociálnej práce taktiež inovovali aj magisterské štúdium sociálnej práce, v ktorom sa môže študovať v troch variantoch: sociálna práca so zameraním na štúdium rodiny, sociálna práca so zameraním na riadenie a organizáciu sociálnych služieb a ak sa študent nedokáže rozhodnúť, môže si cez systém voliteľných predmetov navoliť z oboch zameraní a skončí ako magister sociálnej práce.
Cesta k múdrosti začína na Trnavskej univerzite. Stačí len vykročiť
Študenti u nás oceňujú blízkosť k pedagógom, možnosť otvorene sa pýtať, ale páči sa im aj rodinná atmosféra i samotné mesto Trnava, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku (objektívne). "Na Trnavskej univerzite som nadmieru spokojná úplne so všetkým a nikdy by som nemenila. Nielen profesori, ale aj páni vrátnici, pani bufetárka a panie na študijnom oddelení sú vždy pripravení nám pomôcť. Všetci sú priateľskí a pristupujú k nám s maximálnou profesionalitou," hovorí predsedníčka Študentskej rady (kde sa môžete potom angažovať) Nicole Makóová. Študenti vám tiež ponúkajú počas celého štúdia tútoring - aby ste neboli sami a mal vám kto pomôcť počas najbližších piatich vysokoškolských rokov.
Tešíme sa na všetkých uchádzačov, ktorí si k nám podajú prihlášku a potom od septembra nastúpia. Ponuku štúdia nájdete v prehľadnej podobe na Portáli VŠ.
V prípade akýchkoľvek otázok či nejasností ohľadom štúdia na TRUNI neváhajte nás pr [at] truni.sk (subject: Ot%C3%A1zka%20z%20webu%20TRUNI) (kontaktovať,) najlepšie priamo cez študijné oddelenia jednotlivých fakúlt. Univerzita sa usiluje svojím študentom vychádzať maximálne v ústrety, ak to dokladuje aj absolvent pedagogickej fakulty Ivan Iľko: "Aj napriek náročnosti štúdia som mal vždy dostatok času na život mimo fakultu, ktorý je v Trnave skvelý. Univerzita ponúka množstvo športových, kultúrnych a vzdelávacích činností, ktoré môžete využiť. Nakoľko rád športujem a som spoločensky založený, počas môjho štúdia som spoznal množstvo ľudí, s ktorými som v kontakte dodnes. Počas štúdia som nemal problém nájsť si aj prácu a získať ďalšie zručnosti a skúsenosti z biznisového a neziskového sektoru."
Kto si vyberie Trnavskú univerzitu, neoľutuje. Podľa aktuálnej študentskej ankety je až 94% našich absolventov spokojných s výberom študijného programu na Trnavskej univerzite. Navyše, až 85 % našich absolventov sa uplatňuje vo svojom odbore. Môžete sa k nim zaradiť aj vy. Stačí len vykročiť na cestu. Cestu k múdrosti.